פנייה לייעוץ אישי  רשלנות רפואית – תביעות

  תחום הרשלנות הרפואית הוא תחום שצובר תאוצה ומתפתח ככל שעוברות השנים. כיום בניגוד לעבר יותר ויותר חולים מודעים לזכויותיהם ומגלים ערנות כלפי עוולות שנעשו להם מצד הרופאים.

  רשלנות רפואית – תביעות

  אם בעבר היו קולות שטענו שתביעות רשלנות רפואית מהוות מכשול בפני התפתחות הרפואה, כיום קולות אלה נדחים, והגישה המקובלת כיום היא כי יש לפצות בגין נזק הנגרם באשמה.

  רשלנות רפואית – דגשים חשובים

  מה צריך להוכיח – בתביעת רשלנות רפואית חובת ההוכחה היא על התובע. מחובתו של התובע להוכיח כי הצוות הרפואי הפר את חובת הזהירות שלהם כלפיו והתרשלו בעת ביצוע הטיפול במעשה או במחדל. בנוסף יש להוכיח כי הצוות הרפואי לא עשה את המקסימום על מנת לשמור על זכויות החולה. לשם הוכחת הרשלנות הרפואית יש להסתייע בחוות דעת של רופא מומחה שתעיד שללא כל צל של ספק ובאופן ברור נגרמה למטופל רשלנות רפואית אשר גרמה למטופל נזק גופני.

  שתיקת הרופאים – כיום ישנה תופעה אשר נקראת שתיקת הרופאים. במסגרת תופעה זו רופאים מסרבים להעיד כנגד חבריהם למקצוע אפילו שהן חושבים שאכן התקיימה רשלנות רפואית. על מנת להילחם בתופעה משרדי עורכי דין העוסקים בתחום מחזיקים רשימה של מומחים המוכנים לתת חוות דעת במקרה של רשלנות רפואית גם אם היא תהיה כנגד "חבריהם למקצוע".

  חשוב שהמומחה יהיה בעל שם – חשיבות גדולה נמצאת במעמדו של המומחה. חשוב שהמומחה יהיה בעל שם, ונושא משרה רמה לפחות בדרגה של סגן מנהל מחלקה, על מנת שהשופט יהיה סמוך ובטוח שהמומחה שעומד מולו נותן עדות מהימנה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   רשלנות רפואית – תביעות בעולם

   תביעות בגין רשלנות רפואית זוכות כיום לעידוד בארץ ובעולם. התפיסה שעומדת מאחורי זה, היא שרופאים אינם חסינים מפני ביקורת.

   רשלנות רפואית בארץ – מאז שנות השמונים חל מפנה בתפיסות המשפטיות הנהוגות. גישתו של בית המשפט העליון השתנתה בקשת רחבה של נושאים משפטיים אשר כוללת בתוכה גם את הנושא של הרפואה המשפטית. בזכות חוק יסוד זכויות החולה אשר נחקק ב1996 עוגנו מספר תפיסות יסוד כגון זכות לטיפול רפואי והסכמה מודעת לטיפול רפואי.

   בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמת פסיקה מצד בתי המשפט אשר באה לקראית המטופל בכך שהיא מרחיבה את אחריות המוסד הרפואי כלפי החולה ובכך מונעת ממנו להתחמק מאחריות במקרה של רשלנות רפואית מצידה. מגמת פסיקה זו מצד בתי המשפט מושפעת גם מחוקי היסוד החדשים.

   רשלנות רפואית בחו"ל – מספר התביעות בגין רשלנות רפואית בעולם כולו ובעיקר בארצות הברית מצוי במגמת עלייה. בארצות הברית נאמד מספר הנפגעים מטיפול רפואי רשלני בכ- 3 מיליון איש בשנה. ישנן מדינות כמו שבדיה ופינלנד שבהן רוב תביעות הרשלנות הרפואית מוסדות דרך הסדרי ביטוח ולכן נפסקים לנפגעי הרשלנות הרפואית סכומים נמוכים.

   באיטליה עד לאחרונה חויבו הרופאים לפצות את מטופליהם רק עקב התרשלות רבתי, אולם כיום עקב התגברות המודעות מחויבים הרופאים לפצות גם עקב התרשלות רגילה. בסין סוגיית הרשלנות הרפואית נמצאת בחיתוליה.

   *ברצוננו להגיש לגולשים מידע משפטי מדויק באתר jewishmedicallaw. יחד עם זאת עלינו להבהיר כי האמור אינו תחליף לייעוץ משפטי והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8043659 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף